Programy 2020/2021

czyste powietrze

Programy 2020/2021

W roku szkolnym 2020/2021 przedszkole przystąpiło do realizacji następujących programów (w zależnosci od sytuacji epidemiologicznej):

Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste Powietrze wokół nas”
Program realizowany jest w ramach rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstwa Palenia Tytoniu i stanowiczyste powietrze pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, których adresatami są:
dzieci w wieku 5 – 6 lata, uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz rodzice i opiekunowie dzieci.
Na terenie woj. małopolskiego program został wdrożony do przedszkoli w 2008 r.
Program ten jest dla dzieci przedszkolnych pierwszym etapem nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, poznawania sposobów radzenia sobie w sytuacjach, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.
Celem programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń a w szczególności:
1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu.
2. WyksztaÅ‚cenie umiejÄ™tnoÅ›ci rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym
Organizatorem programu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Na poziomie krajowym honorowy patronat nad programem objęli:
Minister Edukacji Narodowej; Rzecznik Praw Obywatelskich; Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu
https://gis.gov.pl/oswiata/czyste-powietrze-wokol-nas-program-edukacyjny-dla-przedszkolakow/ https://wsse.krakow.pl/page/category/wsse/obszary-dzialan/promocja-zdrowia/czyste-powietrze-wokol-nas/

Miejski Program Sportowy „ Akademia Przedszkolaka”

Jest to bezpÅ‚atny Program Sportowy „Akademii Przedszkolaka” realizowany przez WydziaÅ‚ Sportu UMK skierowany doakademia przedszkolaka najmÅ‚odszych mieszkaÅ„ców Krakowa, tj. dzieci w wieku 5 – 6 lat z oddziałów przedszkoli publicznych i niepublicznych. Celem programu jest zainteresowanie przedszkolaków systematycznÄ… aktywnoÅ›ciÄ… ruchowÄ…, zapoznanie z różnorodnymi i atrakcyjnymi formami ruchu oraz rozbudzenie sportowej pasji w dziecku.
Program obejmuje cykl 7-8 spotkań. Spotkania odbywać się będą na terenie Małej Hali Tauron przy ul. Lema7. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli zatrudnionych w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków Zachód. Ćwiczenia będą miały charakter ogólnorozwojowy, zabawowy, rekreacyjny z wykorzystaniem sprzętu sportowego, odpowiedniego do grupy wiekowej uczestników.
Celem zajęć jest angażowanie dzieci do różnorodnych form aktywności ruchowej oraz rozbudzanie zainteresowań sportowych.

www.mos-zachod.pl/akademia-przedszkolaka/

Autorskie programy edukacyjne, z których korzystamy:
1. „Przedszkolak maÅ‚ym artystÄ…” – Dorota Czapiga, program plastyczny
2. „Agresji STOP” – Anna CabaÅ‚a, Dorota Czapiga, program przeciwdziaÅ‚aniu agresji
3. „Jestem sobie Krakowiaczek „ – Ewa Zagórska, program edukacji regionalnej
4. „Ja i cztery żywioÅ‚y”– Jolanta Bogucka, Anna PaÅ‚czyÅ„ska- PikuÅ‚a, program ekologiczny
5. „KÄ…cik przyrody miejscem dziaÅ‚aÅ„ i doÅ›wiadczeÅ„” – Anna CabaÅ‚a, program ekologiczny
6. „By nie pÅ‚ynęły Å‚zy”– Marta Juszczak, program adaptacyjny
7. „Ruch i taniec jako forma ekspresji dzieciÄ™cej” – Anita Prokuska, program taneczny