foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

45 lat minęło...

45 lat minęło

Dzień 29 maja 2017 roku wpisał się na stałe w historię naszego przedszkola.
Tego dnia odbyła się w naszej placówce szczególna uroczystość.
Z okazji 45-lecia istnienia naszego przedszkola Uchwałą nr LXV/1573/17 Rady Miasta Krakowa zostało nadane mu imię Stanisława Pagaczewskiego.
Gości w tym dniu witały krakowianki oraz sceneria niczym z Krakowa...
Na tę szczególną uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoja obecnością, a bez których ta uroczystość nie mogłaby się odbyć a wśród nich:

 • Pan Sławomir Pietrzyk –Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa
 • Pan Dariusz Domajewski –Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji
 • Pani Anna Prokop- Staszecka – Radna Miasta Krakowa
 • Pani Barbara Bertek- Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty
 • Pan Tomasz Regulski – Radny Dzielnicy IV
 • goście specjalni: seniorka rodu Pagaczewskich- Pani Maria Gorzkowska z domu Pagaczewska; Pani Ewa Pagaczewska; Pani Anna Pagaczewska- Białczyńska z mężem i córką; Pan Tomasz Pagaczewski wraz z synem i synową
 • Pani Barbara Woszczyna – Dyrektor Krakowskiego Ośrodka Terapii
 • Przedstawiciele Specjalistycznej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym
 • Dyrektorzy żłobka, przedszkoli, szkół oraz przedstawiciel Biblioteki Krowoderskiej
 • Byli Dyrektorzy w osobach: Pani Ewy Motłoch i Pani Marty Juszczak
 • Emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi
 • Przedstawiciele Rady Rodziców
 • Przedstawiciele mediów

Pani Dyrektor Ewa Gubała serdecznie witając wszystkich gości podkreśliła ważność chwili i jej podniosły charakter. Czuła się ogromnie zaszczycona i wzruszona, że to właśnie jej przypadło w udziale organizowanie tego Święta.
Po czym przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości oraz uroczyste odsłonięcie portretu Stanisława Pagaczewskiego przez syna Tomasza Pagaczewskiego, Panią Dyrektor Ewę Gubała oraz Pana Dariusza Domajewskiego –Zastępcę Dyrektora Wydziału Edukacji.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną- przedstawienie, które składało się z dwóch części- z dwóch inscenizacji.
Pierwsza z nich pt. „Historia przedszkola 130 z Baltazarem Gąbką w tle" zaprezentowana była przez przedstawicieli Rady Rodziców, którzy wcielając się w postacie z Baltazara Gąbki przedstawili historię naszego przedszkola.
W drugiej inscenizacji zatytułowanej „Spacerkiem po Krakowie" swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały przedszkolaki.
W tej inscenizacji, goście zostali zaproszeni na spacer po Krakowie. po którym oprowadzał nasz patron - Stanisław Pagaczewski wraz ze swoimi dziećmi: Ewą, Hanią i Tomaszem.
W rolę Pagaczewskiego wcielił się tata Kacperka, zaś w role jego dzieci przedszkolaki: Zosia, Karolinka i Mateusz.
Na scenie pojawiły się. barwne krakowianki i krakowiacy, którzy wesoło zatańczyli skocznego Krakowiaka i omówili elementy stroju krakowskiego oraz dzieci które wcieliły się w rzekę i na scenę przypłynęła piękna Wisła. Wielką atrakcją było także pojawienie się na scenie krakowskiego Lajkonika, hejnalisty oraz dzieci w strojach gołębi. Nie zabrakło także śpiewu krakowskich kwiaciarek czy dorożkarzy, króla, królowej oraz tańca dworskiego.
Na zakończenie części artystycznej wszyscy występujący na scenie aktorzy odśpiewali hymn przedszkola.
Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych było pojawienie się pięknego urodzinowego tortu, specjalnie przygotowanego na tę okazję oraz urodzinowe odśpiewanie Sto Lat!
Po degustacji, goście mogli zwiedzać nasze przedszkole i zobaczyć przygotowaną wystawę pamiątek po Stanisławie Pagaczewskim a wśród nich:
maszynę do pisania na której Pagaczewski napisał Przygody Baltazara Gąbki, lampkę nocną przy której pisał Przygody Baltazara Gąbki; świadectwo dojrzałości pisarza; ordery i odznaczenia (m in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta i Order Uśmiechu); pamiętnik oraz liczne książki i przewodniki turystyczne a także Trylogię „Przygody Baltazara Gąbki" podarowaną dla wychowanków z naszego przedszkola przez dzieci Stanisława Pagaczewskiego.
Podczas zwiedzania przedszkola można było też podziwiać prace przedszkolaków oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej.
Ale to nie był koniec miłych atrakcji tego ważnego dla naszego przedszkola dnia.
Ukoronowaniem uroczystości był Festyn dla dzieci i ich rodziców w ogrodzie przedszkolnym połączony z Dniem Mamy i Taty. Impreza rozpoczęła się od zabaw z wodzirejem, który przy dźwiękach znanej muzyki rozbawił wszystkich przedszkolaków. Po zabawach muzycznych powtórzone zostało przedstawienie w wykonaniu przedstawicieli Rady Rodziców o historii naszego przedszkola dla wszystkich przedszkolaków, ich rodziców i opiekunów.
Następnie dzieci z wszystkich grup zaśpiewały piosenki dla swoich ukochanych rodziców: jedną w języku polskim, drugą w języku angielskim. Po wykonaniu piosenki dzieci wręczyły rodzicom prezenty. Potem przyszedł czas już tylko na zabawę.
W tym dniu na dzieci i rodziców czekało wiele atrakcji m.in.: spotkanie z iluzjonistą, malowanie twarzy, dmuchane zamki, warsztaty ceramiczne, warsztaty robotyki, loteria fantowa oraz oczywiście słodki poczęstunek.
Przygotowanie uroczystości wymagało wiele pracy i wysiłku, dlatego jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim wspierającym nas osobom, za okazaną pomoc na rzecz tego święta.
Dzisiaj Przedszkole ma swojego patrona, własne logo, hymn i realizuje swoją wizję
Wszystko co dobre szybko się kończy, jednak ten dzień na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

dekoracja1

Copyright 2022  Samorządowe Przedszkole nr 130 w Krakowie

 

 Designed by www.diablodesign.eu.