foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Warsztaty w ramach Programu „Ruch w Naturze”

ruchwnaturzeW dniu 16 grudnia nasze przedszkole odwiedziła pani Agnieszka Katarzyna Kuźba – prezes fundacjiruchwnaturze 2 Bezpieczne Gniazdo „Safe Nest". To dzięki niej powstał projekt „Ruch w Naturze", do którego dołączyliśmy od września tego roku. Tego dnia pani Agnieszka poprowadziła warsztaty dla dzieci z grupy IV i V. Pani Agnieszka zapoznała dzieci z bogatą ilością odmian i wyglądem różnych roślin iglastych. Przedszkolaki mogły powąchać a także podotykać igiełki tych drzew. Dowiedziały się także dlaczego drzewa iglaste nie gubią igieł na zimę. Wspólnie z Panią Agnieszką dzieci zaśpiewały piosenkę "W leśniczówce za lasem". ruchwnaturze 3Zwieńczeniem warsztatów było wykonanie wspólnych stroików świątecznych z materiałów naturalnych takichruchwnaturze 4 jak gałązki drzew iglastych oraz szyszek.
Dziękujemy Pani Agnieszce za wspaniałe zajęcia i mile spędzony czas. Wspaniale było poczuć się w sali przedszkolnej jak w prawdziwym lesie pełnym leśnych zapachów.ruchwnaturze 5ruchwnaturze 6ruchwnaturze 7

Rodzinny Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

konkursszopek 2W grudniu w naszym przedszkolu zorganizowano rodzinny konkurs na najpiękniejsza „Szopkękonkursszopek Bożonarodzeniową". Zadaniem konkursowym było wykonanie w domu wspólnej szopki bożonarodzeniowej z pomocą rodziców, rodzeństwa, dziadków.
Szopka mogła być wykonana w dowolnym stylu, musiała to być jednak praca przestrzenna. Technikę i zestaw materiałów wybierała samodzielnie każda rodzina.
Celem konkursu było między innymi propagowanie pięknej tradycji szopkarstwa polskiego, kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych wśród dzieci.konkursszopek 5
konkursszopek 4Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – powstało 28 szopek. Na terenie przedszkola została zorganizowana wystawa wszystkich szopek biorących udział w konkursie, zaś głosowanie i wyłonienie zwycięzców konkursu odbyło się w dniu 12 grudnia. Głosować mogły wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami/opiekunami. W wyniku głosowania wyłoniono zwycięzców.
W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową zwyciężyli:
Miejsce I - Michalina Duda z gr. III
Miejsce II - Emilka Micek z gr. III
Miejsce III – Wojtek Jaskuła z gr. II
konkursszopek 3Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się dn. 19.12.2019r (czwartek) w salce teatralnej Kościoła Św. Jadwigi, po przedstawieniu „Jasełek Krakowskich" w wykonaniu dzieci z naszego przedszkola.

ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM NATOMIAST BARDZO DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I OGROMNE ZAANGAŻOWANIE.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem – Baśniowa Kapela

mikolaj2019Dnia 5 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie grupy przywitały oczekiwanego gościamikolaj2019 2 wspólnym śpiewem, po którym duet Baśniowa Kapela zaprezentował dzieciom przedstawienie pt. „Serce, serduszko". Dzieci z zaciekawieniem wysłuchiwały opowiadania o pięknej przyjaźni oraz o przemianie jaka dokonuje się w sercu człowieka. Poprzez to przedstawienie przybliżono dzieciom samą postać Świętego Mikołaja. Przedszkolaki udzielały się także we wspólnym śpiewie, co wytworzyło przyjazną atmosferę. Po przedstawieniu grupy rozeszły się do swych sal, a Święty Mikołaj kolejno je odwiedzał obdarowując wszystkie dzieci wyczekiwanymi przez nie prezentami.mikolaj2019 3mikolaj2019 4mikolaj2019 5mikolaj2019 6mikolaj2019 7

Warsztaty budowania szopki krakowskiej

szopkaPod koniec października przedszkolaki z grupy V rozpoczęły swoją przygodę z budowaniem szopki krakowskiej.szopka 2 Przez kolejny miesiąc listopad dzieci brały udział w cyklicznych warsztatach tworzenia tradycyjnej krakowskiej szopki bożonarodzeniowej, zorganizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć przygotowywali szopkę na 77 Konkurs Szopek Krakowskich.
Na cykl warsztatów składały się łącznie trzy spotkania poświęcone kolejnym etapom budowania szopki: konstrukcja, dekoracje, postacie. Warsztaty odbywały się w oddziale Celestat, gdzie dzieci zobaczyły przykładowe krakowskie szopki i zostały zapoznane z tradycją tworzenia i wystawianiaszopka 4 szopka 3swoich prac w konkursie szopek. Podczas pierwszych zajęć dzieci poznały bogatą historię szopek krakowskich, zgłębiły treść krakowskich legend, nauczyły się rozpoznawać krakowskie zabytki oraz narysowały projekt swojej szopki. Potem zaś przystąpiły do jej konstruowania. W tym celu malowały i sklejały kartonową konstrukcję. Na kolejnych warsztatach przedszkolaki malowały witraże do okien. Na ostatnim spotkaniu natomiast dzieci tworzyły postacie do szopki: Józef, Maryja, maleńki Jezusek, anioły, trzej królowie a nawet Smok Wawelski, śmierć i różne zwierzątka.
szopka 5szopka 6Udział przedszkolaków w warsztatach przyczynił się do: rozwijania ich zdolności manualnych,szopka 7szopka 8 lepszego poznania zabytków i legend Krakowa, rozwijania umiejętności współdziałania przy wspólnym projekcie i zaprezentowania twórczości dzieci w środowisku lokalnym.
Przedszkolaki za każdym razem bardzo ciężko pracowały aby efekty ich pracy mogły być podziwiane przez wszystkich Krakowian i turystów.
W niedzielę 8 grudnia specjalnie powołana komisja ogłosiła zwycięzców w 77 Konkursie Szopek Krakowskich. Szopka wykonana przez przedszkolaków z grupy V zajęła III szopka 9miejsce. W niedzielę 15 grudnia o godzinie 12.00 w Pałacu Krzysztofory odbędzie się oficjalne wręczenieszopka 10 nagród zwycięzcom.
Od 10 grudnia do lutego Szopkę wykonaną przez naszych przedszkolaków można oglądać na Pokonkursowej Wystawie Szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w oddziale Celestat przy ul. Lubicz 16 w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia szopki !

szopka 11szopka 12szopka 13szopka 14szopka 15szopka 16

Przedszkolne Andrzejki

andrzejki2019Dnia 29 listopada w naszym przedszkolu w poszczególnych grupach odbyły się zabawy andrzejkowe.andrzejki2019 2 Dzieci w bajkowych strojach za pomocą wróżb, zabaw i czarów poznawały swoją „przyszłość". Oprócz tradycyjnego lania wosku nie zabrakło wróżb Co dostanę od Św. Mikołaja? Kim będę? Kto wyjedzie w daleką podróż? Wspólna zabawa, której towarzyszyła wesoła muzyka była okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową. Ten magiczny dzień dostarczył dzieciom wiele radości i uśmiechu. Czy wróżby się spełnią? – czas pokaże.

andrzejki2019 3andrzejki2019 4andrzejki2019 5andrzejki2019 6andrzejki2019 7andrzejki2019 8

Copyright 2021  Samorządowe Przedszkole nr 130 w Krakowie

 

 Designed by www.diablodesign.eu.