foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Warsztaty Karimba „Trzy kamienie”- część praktyczna

W styczniu odbyły się drugie warsztaty edukacyjne prowadzone przez grupę Karimba dotyczące metody komunikacji „Porozumienie bez Przemocy”. Podczas spotkania dzieci za pomocą latającego dywanu odwiedziły poznanych już bohaterów Toma i Poma, którzy poprosili ich o pomoc w rozwiązywaniu konfliktów na ich wyspie. Dzieci miały okazję wcielić się w rolę i emocje różnych bohaterów. Poprzez odgrywanie scenek dramowych uczyły się nazywać uczucia nie obrażając innych oraz szukały sposobów konstruktywnego wyrażania emocji w trudnych sytuacjach, które przydarzają się im na co dzień. Pomocne w tym były trzy kamienie z narysowanymi symbolami oka, serca i ust, które przypominają zasady komunikacji bez agresji.
Praktycznie ćwiczenia na pewno pomogą dzieciom w nawiązywaniu prawidłowych relacji z kolegami, a metoda trzech kamieni będzie stosowana w naszym przedszkolu na co dzieńwarsztatykamienie2021 4.warsztatykamienie2021 6warsztatykamienie2021 5warsztatykamienie2021 3warsztatykamienie2021 2warsztatykamienie2021

Dzień śniegu

dzien snieguW dniu 18 stycznia dzieci z grupy I obchodziły Dzień Śniegu. „Śniegowa” tematyka towarzyszyła dzieciom w czasie wszystkich aktywności. Dzieci dzien sniegu 2usłyszały dużo ciekawostek na temat śniegu np. że istnieje naturalnie różowy śnieg; że jest kraj w którym nigdy nie ma zimy; dowiedziały się gdzie jest największe na świecie lodowe miasto; jaki kształt przybierają płatki śniegu?; jaki największy płatek śniegowy spadł na ziemię i gdzie? itp.
Podczas zabaw matematycznych przedszkolaki segregowały płatki śniegu wg kolorów a także dopasowywały do pary połówki śnieżynek.. Wykonując doświadczenia ze śniegiem sprawdziły czy śnieg jest zimny; co dzieje się ze śniegiem w ciepłym pomieszczeniu; przekonały się że śnieg można naturalnie zabarwiać się na różne kolory itp. W zabawie wyciszającej i relaksującej zamieniły się wdzien sniegu 3 śnieżynki i z papierowymi płatkami śniegu improwizowały treść piosenki „Płatek śniegu”.dzien sniegu 4dzien sniegu 5dzien sniegu 6dzien sniegu 7dzien sniegu 8dzien sniegu 9dzien sniegu 10dzien sniegu 11dzien sniegu 12dzien sniegu 13

Zajęcia z cyklu „Bajkowe spotkania”

W dniu 13 stycznia dzieci z grup: II,III,IV i V po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach online w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Bajkowe spotkania”. Program realizowany jest przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Krakowie i ma na celu kształtowanie kompetencji emocjonalno-społecznych u dzieci. Tematem zajęć w tym dniu były zasady dobrego zachowania. Na początku zajęć dzieci wysłuchały opowiadań z książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Przepraszam, żabko”. Później starały się odpowiedzieć między innymi na pytania: czy warto być miłym i uprzejmym dla innych oraz jak prawidłowo zachowywać się w określonych sytuacjach np. na zakupach, na spacerze, w autobusie, teatrze czy imieninach. Podczas zajęć dzieci odgrywały też scenki dramowe przedstawiając określone zachowania, nie zabrakło również zabaw ruchowych. Co najważniejsze jednak przedszkolaki nie tylko nauczyły się podstawowych zasad savoir vivre’u, ale zrozumiały też, dlaczego są one tak bardzo ważne.

Spotkanie Wigilijne

wigilia2020We wtorek 22 grudnia odbyły się grupowe (ze względu na sytuację epidemiologiczną) Spotkania Wigilijne. W udekorowanych pięknie salach znalazły się obok dużych choinek długie stoły nakryte białymi obrusami i ozdobione stroikami. Dzieci w każdej grupie najpierw zaśpiewały znane kolędy a następnie z opłatkami w ręku w tle rozbrzmiewających kolęd zasiadły do stołów, próbując przepysznych potraw wigilijnych przygotowanych przez panie kucharki: barszczu z uszkami, rybki i kapusty.
Boże Narodzenie to najbardziej oczekiwane święta przez nas wszystkich, dlatego też tworzymy w przedszkolu sytuacje sprzyjające czynnemu uczestnictwu w tradycji.  
To była wyjątkowo świąteczna uroczystość…wigilia2020 3wigilia2020 2

Świąteczne programy artystyczne przedszkolaków

swieta2020 4Tradycyjnie, jak co roku na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym Przedszkolu zapanował niepowtarzalny i prawdziwieswieta2020 2 świąteczny nastrój.
W przedświątecznym tygodniu dzieci z wszystkich grup z dużym zaangażowaniem przedstawiały przygotowane dla rodziców krótkie programy artystyczne o tematyce świątecznej, które uwiecznione na filmikach zostały przesłane rodzicom. Dzieci przygotowywały także dla rodziców prezenty- niespodzianki.swieta2020 3
Nastrojowa scenografia, niecodzienne stroje przedszkolaków i ich wielkie zaangażowanie podkreślały klimat Świąt Bożego Narodzenia.swieta2020swieta2020 1

Copyright 2021  Samorządowe Przedszkole nr 130 w Krakowie

 

 Designed by www.diablodesign.eu.