foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Święto Dyni

Swieto DyniW kalendarium imprez przedszkolnych można znaleźć nietypowe święta. Jednym z nich jest Dzień Dyni, organizowany jesienią,Swieto Dyni 2 kiedy to z polskich pól zbiera się dynie. Dynia to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo a obchody tego święta to promowanie zdrowego stylu życia i rozumienie potrzeby racjonalnego odżywiania się. Przekonały się o tym dzieci z grupy II podczas obchodów Święta Dyni w dniu 29 października. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo i żółto, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można się było poczuć jak na dyniowej grządce. Dyniowe dekoracje dały okazje do fantastycznej wspólnej zabawy.
Swieto Dyni 4Przedszkolaki wysłuchały bajki o dyni, poznały jej cykl rozwojowy, dowiedziały się jakiego może być koloru i co kryje się weSwieto Dyni 5 wnętrzu tego warzywa, jakie ozdoby i jakie potrawy można przyrządzić z dyni jako źródła witamin. Pozwoliło to na odkrycie przez dzieci wielu zalet tego warzywa. Były także dyniowe zabawy np. dopasowywanie ilości nasionek do ilości kropek na sylwetach dyn, określanie położenia dyn względem skrzynki, dyniowe emocje oraz zabawy taneczne przy muzyce. Zwieńczeniem dnia oraz tygodnia rozmów m.in. o witaminach było zdobycie przez dzieci odznaki „Miłośnika witamin” i wklejenie jej do książeczki Super Przedszkolaka.Swieto Dyni 6Swieto Dyni 7Swieto Dyni 3

DZIEŃ KUNDELKA

Dzien KundelkaMały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodzi 25 października swoje święto - DzieńDzien Kundelka 4 Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Właśnie dlatego w ostatnim tygodniu października przedszkolaki z grupy I i III obchodziły Dzień Kundelka. Z tej okazji dzieci wraz z paniami podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, wesoło bawiły się przy piosenkach o pieskach, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Wysłuchały bajek, wierszy, których bohaterem były pieski, wykonywały różne prace plastyczne. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość.Dzien Kundelka 2Dzien Kundelka 3Dzien Kundelka 5Dzien Kundelka 6

Konkurs na lalkę teatralną

konkurslalkaDnia 22 października odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu na lalkę teatralną pod hasłem „Bohaterowie Przygód Baltazara Gąbki”.
W konkursie wzięło udział 22 dzieci wraz z rodzicami. Uczestnicy przygotowywali na konkurs lalkę teatralną. Pojawiły się kukiełki, pacynki, marionetki a nawet jawajka!
Prace przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów! Wybór lalki spełniającej kryteria: oryginalności, pomysłowości, estetyki wykonania pracy, skali trudności czy oddania charakteru postaci był bardzo trudny. W głosowaniu wzięło udział 20 pracowników, których głosy wyłoniły zwycięskie prace.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom:
· Marysi Ż. I Milence W. z grupy V zajęcia I miejsca
· Alicji K. z grupy IV oraz Indze G. z grupy III zajęcia II miejsca
· Tomkowi M. z grupy III zajęcia III miejsca
· Małgosi I., Łucji N., Weronice F., Łucji O., Maćkowi S., Piotrkowi C. z grupy II wyróżnienia
· Dominice B., Sarze M., Jasiowi Sz., Igorowi i Lence H. z grupy III wyróżnienia
· Gabrysi G., Lence B., Poli B., Emilce P. z grupy IV wyróżnienia
· Zuzi I., Jasiowi Sz. z grupy V wyróżnienia.

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas.
Lalki pozostają w poszczególnych grupach, będąc niepowtarzalnym narzędziem i inspiracją działań teatralnych dzieci.konkurslalka 2konkurslalka 3konkurslalka 4konkurslalka 5konkurslalka 6konkurslalka 7konkurslalka 8

Wyniki Konkursu piosenki Turystycznej „Na szlaku”

naszlaku 7W tym roku Konkurs Piosenki Turystycznej „Na szlaku” im. Stanisława Pagaczewskiego miał zmienioną formę, ponieważ uczestnicy mieli za zadanie przesłać nagranie z wykonywaną przez siebie piosenką. Do przedszkola nadesłano aż 14 konkursowych piosenek, w tym 4 z poza przedszkola. Wszystkie dzieci zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie, na nagraniach było widać trud włożony w przygotowanie dekoracji, rekwizytów i strojów.
Jury po długich i burzliwych naradach postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach:Soliści i zespoły. Nagrody otrzymali:

Kategoria soliści

I miejsce: Ewa Gil z Przedszkola 121
II miejsce: Zosia Tomczyk z Przedszkola 130
III miejsce: Marysia Marcinkowska z Przedszkola 130
Wyróżnienie: Łucja Niegut z Przedszkola 130 oraz Szymon Lenda z Przedszkola 130

Kategoria zespoły

I miejsce: Kornelia Młodawska, Franciszek Jesiołek z Przedszkola 137
II miejsce: Zuzia i Gosia Indyk z Przedszkola 130
III miejsce: Antek i Franek Herczyńscy z Przedszkola 130

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w dniu 21 października podczas obchodów uroczystości z okazji święta patrona przedszkola. Uczestnicy konkursu mieli wówczas okazję jeszcze raz wystąpić przed kolegami.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne zainteresowanie konkursem.
Wszystkim laureatom gratulujemy.

naszlaku

naszlaku 2naszlaku 3naszlaku 4naszlaku 5naszlaku 6naszlaku 8naszlaku 9naszlaku 10naszlaku 11naszlaku 12naszlaku 13

Wycieczka na Pustynię Błędowską

pustyniaDnia 19 października dzieci z wszystkich grup oraz wszyscy pracownicy przedszkola wybrali się na wycieczkę na Pustyniępustynia 9 Błędowską. Pustynia Błędowska zwana też Polską Saharą to największy w Polsce obszar lotnych piasków leżący na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego.
Spotkanie z pustynią dzieci rozpoczęły od zabaw w piasku – budowały zamki, kopały dołki, odbijały z foremek różne kształty, itp. Pustynia Błędowska okazała się niezwykle ciekawa pod względem przyrodniczym o czym dzieci mogły się przekonać obserwując występującą tam roślinność. Nauczycielki odczytały także dzieciom z tablic informacyjnych umieszczonych na pustynia 10trasie punktu widokowego – tzw. Róży Wiatrów, jakie gatunki zwierząt i roślin występują na pustyni. W tablicach informacyjnych znajdowało się także mnóstwo innych ciekawostek na temat pustyni. W przerwie między zabawami dzieci zjadły ciepły posiłek- zupę pomidorową z ryżem i pulpecikiem. Nie lada gratką okazały się działa przeciwlotnicze i armaty polowe, które dzieci miały okazję obejrzeć z bliska, dotknąć a nawet pokręcić lufą. Dodatkową atrakcją jaką przedszkolaki mogły podziwiać były ćwiczenia żołnierzy- skoki ze spadochronów. Niesamowity widok! Pustynia Błędowska zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie!!!pustynia 7pustynia 8pustynia 6pustynia 5pustynia 3pustynia 4pustynia 2

Copyright 2022  Samorządowe Przedszkole nr 130 w Krakowie

 

 Designed by www.diablodesign.eu.